# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 653/2000

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 653/2000
- ECLI: ECLI:CZ:US:2001:1.US.653.2000
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 14. 2. 2001
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: hospodářská, sociální a kulturní práva/svoboda podnikání a volby povolání a přípravy k němu
- Klíčová slova: pracovní poměr
- Dotčené předpisy: 148/1998 Sb., § 18; 2/1993 Sb., čl. 26 odst.1, čl. 10 odst.1; 65/1965 Sb., § 46 odst.1 písm.e

## Výrok

Návrh ústavní stížnosti se odmítá.

## Odůvodnění

Stěžovatel napadá v záhlaví uvedené rozhodnutí Ředitele Národního bezpečnostního úřadu, který přezkoumal jemu předcházející rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu, rovněž v záhlaví uvedené, ve věci vydání osvědčení podle zákona č. 148/1998 Sb., o ochraně utajovaných skutečností. Namítá, že napadenými rozhodnutími došlo k porušení jeho ústavně zaručených práv podle čl. 10 odst. 1, čl. 26 odst. 1 Listiny základních práv a svobod a čl. 1 odst. 2 Úmluvy o politice zaměstnanosti. Navrhuje, aby obě rozhodnutí byla nálezem Ústavního soudu zrušena.

Soudce zpravodaj před meritorním posouzením věci nejprve zkoumal, zda nejsou dány důvody pro odmítnutí ústavní stížnosti podle § 43 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění zákona č. 77/1998 Sb. (dále jen "zákon"). Podle ustanovení § 72 odst. 2 tohoto zákona lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná běžet dnem doručení rozhodnutí o posledním opravném prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje; lhůta je zachována, pokud byl návrh podán k poštovní přepravě v poslední den lhůty (lhůta procesní).

V daném případě Ústavní soud zjistil, že rozhodnutí bylo stěžovateli doručeno dne 8. září 2000. Lhůta k podání ústavní stížnosti tak uplynula dnem 6. listopadu 2000, avšak ústavní stížnost byla předána k poštovní přepravě dne 7. listopadu 2000. Z toho plyne, že lhůta k podání ústavní stížnosti, jak uvedeno výše, nebyla dodržena.

Ústavní soud tak musel dospět k závěru, že ústavní stížnost je třeba odmítnout. Soudce zpravodaj proto mimo ústní jednání a bez přítomnosti účastníků řízení svým usnesením podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. b) uvedeného zákona návrh odmítl.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-653/2000-2000)
