# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 539/2000

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 539/2000
- ECLI: ECLI:CZ:US:2000:1.US.539.2000
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 12. 12. 2000
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/restituce
- Klíčová slova: tíseň, osoba/oprávněná
- Dotčené předpisy: 229/1991 Sb., § 9 odst.4, § 6 odst.1 písm.k; 40/1964 Sb., § 37, § 49

## Výrok

Návrh ústavní stížnosti se odmítá.

## Odůvodnění

Stěžovatelé napadají v záhlaví uvedený rozsudek Městského soudu v Praze a jemu předcházející, rovněž v záhlaví uvedené, rozhodnutí Okresního úřadu v Břeclavi, okresního pozemkového úřadu, ve věci nároků podle zákona č. 229/1991 Sb. Namítají, že napadenými rozhodnutími došlo k porušení jejich ústavně zaručených práv podle čl. 90 Ústavy ČR a čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod a navrhují, aby obě rozhodnutí byla zrušena.

Soudce zpravodaj konstatoval podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, že ústavní stížnost lze podat ve lhůtě šedesáti dnů. Tato lhůta začíná běžet dnem doručení rozhodnutí o posledním opravném prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje; lhůta je zachována, pokud byl návrh podán k poštovní přepravě v poslední den lhůty (lhůta procesní).

V daném případě Ústavní soud zjistil, že rozhodnutí bylo právnímu zástupci stěžovatele doručeno dne 30. června 2000. Lhůta k podání ústavní stížnosti tak uplynula dnem 28. srpna 2000, avšak ústavní stížnost byla osobně předána do podatelny Ústavního soudu dne 8. září 2000. Z toho plyne, že lhůta k podání ústavní stížnosti, jak je uvedeno výše, nebyla dodržena. Soudce zpravodaj proto mimo ústní jednání a bez přítomnosti účastníků řízení usnesením podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, návrh odmítl.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-539/2000-2000)
