# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 49/04

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 49/04
- ECLI: ECLI:CZ:US:2004:1.US.49.04
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 10. 2. 2004
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: důkaz/volné hodnocení
- Dotčené předpisy: 99/1963 Sb., § 132

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Stěžovatel se podáním formálně označeným jako dovolání k Ústavnímu soudu domáhal zrušení v záhlaví uvedených rozhodnutí obecných soudů.

Jak Ústavní soud dotazem u Okresního soudu v Hradci Králové zjistil, podal stěžovatel v dané věci dovolání k Nejvyššímu soudu ČR, o němž bylo rozhodnuto usnesením ze dne 30. 10. 2003 tak, že bylo odmítnuto pro nepřípustnost podle ust. § 237 odst. 1 písm. c) o. s. ř. Toto usnesení bylo právnímu zástupci stěžovatele doručeno dne 24. 11. 2003, což má Ústavní soud za prokázáno z kopie dodejky zaslané Okresním soudem v Hradci Králové.

Podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná běžet dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje (§ 75 odst. 1), tj. v tomto případě dnem doručení usnesení Nejvyššího soudu ČR. Tato lhůta proto uplynula dne 22. 1. 2004. Jestliže stěžovatel předal podání k poštovní přepravě dne 26. 1. 2004, nezbývá Ústavnímu soudu než konstatovat, že lhůta k podání ústavní stížnosti nebyla dodržena.

Za této situace soudce zpravodaj nevyzýval stěžovatele k odstranění formálních (například absence zastoupení advokátem v řízení o ústavní stížnosti) a obsahových vad návrhu.

Proto vzhledem k výše uvedeným skutečnostem soudce zpravodaj podle ust. § 43 odst. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, ústavní stížnost jako návrh podaný po lhůtě stanovené tímto zákonem mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků odmítl.

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 10. února 2004
Eliška Wagnerová, v. r. soudce zpravodaj

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-49/04-04)
