# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 471/03

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 471/03
- ECLI: ECLI:CZ:US:2003:1.US.471.03
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 23. 9. 2003
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/svoboda osobní; právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: důkaz/volné hodnocení, in dubio pro reo
- Dotčené předpisy: 141/1961 Sb., § 2 odst.6; 2/1993 Sb., čl. 39, čl. 40 odst.2

## Výrok

Ústavní stížnost se o d m í t á.

## Odůvodnění

Stěžovatel se v ústavní stížnosti, která byla doručena Ústavnímu soudu dne 3. 9. 2003, domáhá zrušení v záhlaví citovaného rozhodnutí, neboť se jím cítí dotčen na svých základních právech zakotvených v čl. 36 odst. 1, 2, 4 a čl. 8 odst. 1, 2 Listiny základních práv a svobod.

Výše citovaným usnesením Vrchního soudu v Praze bylo zamítnuto odvolání stěžovatele proti rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 30. 9. 2002, č. j. 42 T 6/2002 - 335, kterým byl stěžovatel uznán vinným trestným činem vraždy podle § 201 odst. 1 tr. zákona a odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání deseti let.

Návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti musí splňovat řadu zákonem stanovených náležitostí, včetně dodržení lhůty k podání ústavní stížnosti v délce 60 dnů, která počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním opravném prostředku k ochraně práva, a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti (§ 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů).

Ústavní soud zjistil, že napadené usnesení Vrchního soudu v Praze bylo stěžovateli doručeno dne 2. 7. 2003. Šedesátidenní lhůta k podání ústavní stížnosti tedy uplynula dne 30. 8. 2003. Stěžovatelem podaný návrh předaný k poštovní přepravě dne 2. 9. 2003 byl proto podán po uplynutí zákonné lhůty (ust. § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů).

Proto soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků ústavní stížnost odmítnul jako podanou po lhůtě stanovené pro její podání (§ 43 odst. 1 písm. b) ve spojení s § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů).

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-471/03-03)
