# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 427/98

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 427/98
- ECLI: ECLI:CZ:US:1999:1.US.427.98
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 12. 1. 1999
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/ukládání daní a poplatků; základní ústavní principy/demokratický právní stát/ukládání povinností pouze na základě zákona; zrušení právního předpisu (fyzická nebo právnická osoba)
- Klíčová slova: daň/základ, důkaz, správní řízení
- Dotčené předpisy: 337/1992 Sb., § 2 odst.2, § 2 odst.3, § 31 odst.2, § 31 odst.8, § 31 odst.9; 588/1992 Sb., § 2 odst.2 písm.m, § 12 odst.2, § 12 odst.6

## Výrok

Návrh ústavní stížnosti se odmítá.

## Odůvodnění

Stěžovatel podal návrh na zahájení řízení před Ústavním soudem podáním ze dne 5. 10. 1998, označeným jako ústavní stížnost.

Stěžovatel napadá rozsudek Krajského soudu v Ostravě ze dne 2. 7. 1998, čj. 22 Ca 357/97 - 30, kterým byla zamítnuta jeho žaloba proti rozhodnutí Finančního ředitelství v Ostravě ze dne 9. 5. 1997, čj. FŘ 416/130/97. Dovozuje, že rozhodnutím tohoto soudu bylo porušeno jeho ústavní právo podle čl. 11 odst. 5 Listiny základních práv a svobod a navrhuje, aby dotčené rozhodnutí soudu i předchozí rozhodnutí správních úřadů byla zrušena.Zároveň stěžovatel navrhuje zrušení § 2 odst. 2 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů.

Soudce zpravodaj nejprve posuzoval ústavní stížnost z toho hlediska, zda jsou dány podmínky pro její uplatnění podle § 43 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů. Podle ustanovení § 72 odst. 2 citovaného zákona lze ústavní stížnost podat ve lhůtě šedesáti dnů. Tato lhůta začíná běžet dnem doručení rozhodnutí o posledním opravném prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje; lhůta je zachována pokud byl návrh podán k poštovní přepravě v poslední den lhůty (lhůta procesní).

V daném případě Ústavní soud zjistil, že rozhodnutí bylo právnímu zástupci stěžovatele doručeno dne 7. 8. 1998. Lhůta k podání ústavní stížnosti tak uplynula dnem 5. 10. 1998, avšak ústavní stížnost byla osobně předána do podatelny Ústavního soudu až dne 6. 10. 1998. Z toho plyne, že lhůta k podání ústavní stížnosti, jak uvedeno výše, nebyla dodržena.

Ústavní soud proto musel dospět k závěru, že ústavní stížnost byla podána opožděně. Soudce zpravodaj proto mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků řízení usnesením podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, návrh ústavní stížnosti odmítl.

Jelikož byla ústavní stížnost odmítnuta, Ústavní soud se nezabýval návrhem na zrušení ustanovení § 2 odst. 2 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, protože takový návrh sdílí osud ústavní stížnosti, spolu s níž byl Ústavnímu soudu podán.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-427/98-98)
