# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 406/97

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 406/97
- ECLI: ECLI:CZ:US:1998:1.US.406.97
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 29. 1. 1998
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní ústavní principy/demokratický právní stát/princip rovnosti
- Dotčené předpisy: 217/1994 Sb., čl.

## Text rozhodnutí

I. ÚS 406/97 ČESKÁ REPUBLIKA
USNESENÍ

Ústavního soudu
Ústavní soud České republiky rozhodl dnešního dne o ústavní stížnosti stěžovatelů J.P. a P.P., proti blíže neoznačeným rozsudkům Vrchního soudu v Praze o zamítnutí poskytnutí jednorázové peněžní částky některým obětem nacistické perzekuce,

t a k t o

Ústavní stížnost se o d m í t á. O d ů v o d n ě n í

Stěžovatelé se ústavní stížností ze dne 25. 9. 1997 domáhají nápravy ve věci neposkytnutí jednorázové peněžní částky některým obětem nacistické perzekuce podle zákona č. 217/1994 Sb. po jejich otci J.P., který zahynul v koncentračním táboře T. Svoji stížností napadli blíže neoznačené rozsudky Vrchního soudu v Praze, potvrzující zamítavé rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení v této věci.

Ze zpráv Vrchního soudu v Praze ze dnů 10. 12. 1997 a 11. 12. 1997 bylo zjištěno, že ve věci J.P. šlo o rozsudek vydaný pod č.j. 7 A 745/96-10, který nabyl právní moci dne 4. 9. 1996. Ve věci P.P. šlo o rozsudek vydaný pod
1

I. ÚS 406/97
Č.j. 7 A 747/96-8, který nabyl právní moci rovněž dne 4. 9. 1996.
Podle ustanovení § 72 odst. 2. zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná běžet dnem, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje. Oba citované rozsudky Vrchního soudu v Praze, vydané pod č.j. 7 A 745/96-10 ve věci stěžovatele J.P. a pod č.j. 7 A 747/96-8 ve věci stěžovatele P.P., nabyly právní moci dne 4. 9. 1996. Tímto dnem počala běžet zákonná šedesátidenní lhůta k podání ústavní stížnosti, která skončila dne 3. 11. 1996. Ústavní stížnost však byla podána až dne 25. 9. 1997, tedy opožděně.
Proto Ústavní soud, v souladu s ustanovením § 43 odst.1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb., ústavní stížnost odmítl.
P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.
V Brně dne 29 . ledna 1998
JUDr. Vojen Güttler soudce zpravodaj

2

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-406/97-97)
