# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 399/97

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 399/97
- ECLI: ECLI:CZ:US:1998:1.US.399.97
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 27. 1. 1998
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu /specifika trestního řízení

## Text rozhodnutí

I. ÚS 399/97 ČESKÁ REPUBLIKA
USNESENÍ

Ústavního soudu České republiky
Ústavní soud ČR rozhodl dnešního dne soudcem JUDr. Vladimírem Paulem ve věci návrhu stěžovatele P.Š., zastoupeného JUDr. J.P.,

t a k t o
Návrh se o d m í t á
O d ů v o d n ě n í

Stěžovatel podal návrh na zahájení řízení před Ústavním soudem podáním ze dne 16. 10. 1997 označeným jako ústavní stížnost.

Stěžovatel napadl usnesení Krajského soudu v Praze ze dne 5. 6. 1997, sp. zn. 11 To 205/97, kterým bylo zamítnuto odvolání proti rozsudku Okresního soudu Praha - západ ze dne 19. 2. 1997, sp. zn. 14 T 141/96, v právní věci odsouzení za spáchání trestného činu úmyslného ublížení na zdraví. Navrhuje, aby obě rozhodnutí byla zrušena, přičemž namítá porušení práva na spravedlivý proces "ve smyslu čl. 90 Ústavy ČR".
1

I. ÚS 399/97

Soudce zpravodaj nejprve zjišťoval, zda není dán důvod pro odmítnutí ústavní stížnosti podle § 43 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu. Podle ustanovení § 72 odst. 1 tohoto zákona lze ústavní stížnost podat ve lhůtě šedesáti dnů. Tato lhůta počíná běžet dnem, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o posledním opravném prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje; lhůta je zachována, pokud byl návrh podán k poštovní přepravě alespoň v poslední den lhůty.

V daném případě rozhodnutí nabylo právní moci dne 5. 6. 1997, takže zákonem stanovená lhůta uplynula dnem 4. 8. 1997. Ústavní stížnost však byla předána poštovní přepravě až 21. 10. 1997 a z toho plyne, že návrh ústavní stížnosti byl podán opožděně.

Soudce zpravodaj proto mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků řízení svým usnesením podle ustanovení. § 43 odst. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, návrh odmítl.

Poučení: Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.
V Brně dne 27. ledna 1998 JUDr.Vladimír Paul soudce Ústavního soudu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-399/97-97)
