# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 335/99

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 335/99
- ECLI: ECLI:CZ:US:1999:1.US.335.99
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 27. 9. 1999
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/svoboda osobní
- Klíčová slova: důkaz/volné hodnocení
- Dotčené předpisy: 140/1961 Sb., čl.; 141/1961 Sb., čl.

## Výrok

Návrh se odmítá.

## Odůvodnění

Dne 8. 7. 1999 byl doručen Ústavnímu soudu návrh pana J. V., zastoupeného na základě plné moci JUDr. P. P., advokátem, jímž se domáhá zrušení v úvodní části tohoto usnesení citovaného rozhodnutí obecného soudu.
Ve smyslu § 72 odst. 2 zák. č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, dále jen zákon, ústavní stížnost lze podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná svůj běh dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje, a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti.
Usnesení Městského soudu v Praze ze dne 2. 9. 1998, sp. zn. 9 To 515/98, , jakožto rozhodnutí o posledním prostředku, vydané z podnětu odvolání navrhovatele, mu bylo doručeno dne 25. 9. 1998.
Za první den předmětné lhůty procesní (I. ÚS 182/95, Sb. n. u. ÚS, sv. 4, 1995 - díl II., usn. č. 20), jejíž zmeškání nelze prominout (IV. ÚS 248/96, Sb. n. u. ÚS, sv. 6, 1996 - díl II., usn. č. 31), považoval proto Ústavní soud uvedené datum. Její konec připadl na den 23. 11. 1998 (pondělí). Ústavní stížnost byla podána k poštovní přepravě dne 7. 7. 1999.
Z uvedeného tedy plyne, že návrh podal navrhovatel po lhůtě stanovené v § 72 odst. 2 zákona.
Pouhé zmeškání procesní a propadné lhůty stanovené v § 72 odst. 2 zákona za situace, kdy stěžovatel všechny procesní prostředky vyčerpal, nelze napravovat ani postupem podle § 75 odst. 2, písm. a) zákona. Citované ustanovení míří pouze na výjimečné situace spočívající v tom, že vzdor nevyčerpání všech procesních prostředků zákon stěžovateli umožňuje přístup k Ústavnímu soudu, jsou-li pro to důvody hodné zřetele.
Vzhledem ke zjištěným skutečnostem Ústavnímu soudu proto nezbylo, než podle § 43 odst. 1, písm. b) zákona mimo ústní jednání návrh odmítnout.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-335/99-99)
