# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 321/04

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 321/04
- ECLI: ECLI:CZ:US:2005:1.US.321.04
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 3. 2. 2005
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/záruka dědění
- Klíčová slova: dědění
- Dotčené předpisy: 40/1964 Sb., § 474, § 475

## Výrok

Ústavní stížnost se o d m í t á .

## Odůvodnění

Ústavní stížností, podanou k poštovní přepravě dne 26. 5. 2004, se stěžovatel domáhal zrušení usnesení Krajského soudu v Praze ze dne 23. 1. 2004, čj. 21 Co 382/2003 - 169, kterým bylo potvrzeno usnesení Okresního soudu v Kladně (dále jen "okresní soud") ze dne 1. 10. 2003, čj. D 392/96 - 142. Uvedeným usnesením okresní soud určil čistou hodnotu dědictví a potvrdil, že stěžovatel, jako pozůstalý bratr zůstavitelky Z. N., nabyl veškerý její majetek, který je v usnesení konkrétně specifikován.

V odůvodnění ústavní stížnosti, která je svým obsahem doslovným opisem odvolání stěžovatele proti výše citovanému usnesení okresního soudu ke Krajskému soudu v Praze, stěžovatel tvrdil, že napadenými rozhodnutími byl porušen čl. 36 odst. 1, 2, 3 Listiny základních práv a svobod. Uvedenému usnesení okresního soudu vytýká, že soudní komisař neprověřil stěžovatelova tvrzení a nezjistil správně a úplně údaje potřebné k rozhodnutí, zejména o vkladech na vkladních knížkách a o jeho pohledávkách vůči zůstavitelce.
Ústavní soud nejprve přezkoumal formální náležitosti stěžovatelova podání, zejména jeho včasnost.

Podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje. Takovým prostředkem bylo v této věci usnesení Krajského soudu v Praze ze dne 23. 1. 2004 čj. 21 Co 382/2003 - 169, které bylo zástupci stěžovatele doručeno dne 27. 2. 2004, jak vyplývá z doručenky založené ve spise Okresního soudu v Kladně sp. zn. D 392/96 (č. l. 174 p. v.) Zákonná lhůta k podání ústavní stížnosti tak uplynula dnem 26. 4. 2004, který byl posledním dnem lhůty, kdy bylo možno podat zásilku s ústavní stížností k poštovní přepravě, neboť se v tomto případě jedná o lhůtu procesní. Zásilka s ústavní stížností byla podána na poštu dne 26. 5. 2004, tedy měsíc po uplynutí zákonné lhůty, uvedené v ustanovení § 72 odst. 2 zákona o Ústavním soudu ve znění pozdějších předpisů.

Na základě výše uvedených zjištění dospěl Ústavní soud k závěru, že se jedná o návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání v ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů. Tím jsou splněny podmínky pro odmítnutí věci soudcem zpravodajem podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, neboť se jedná o návrh podaný po lhůtě zákonem stanovené.

P o u č e n í : Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 3. února 2005

JUDr. František Duchoň
soudce Ústavního soudu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-321/04-04)
