# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 154/02

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 154/02
- ECLI: ECLI:CZ:US:2002:1.US.154.02
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 2. 7. 2002
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu; základní práva a svobody/svoboda projevu a právo na informace/právo na informace
- Klíčová slova: informace
- Dotčené předpisy: 70/1967 Sb., § 57 odst.1; 99/1963 Sb., § 247 odst.2

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavní stížnost stěžovatelky, podaná k poštovní přepravě dne 8. 3. 2002, došla Ústavnímu soudu dne 12. 3. 2002. Stížností je napadáno usnesení Krajského soudu v Ostravě ze dne 13. 12. 2001, čj. 22 Ca 76/2001 - 36, kterým (v právní věci, ve které stěžovatelka vystupovala jako žalobkyně proti žalovaným 1) Městskému úřadu Mohelnice a 2) Radě města Mohelnice, o přezkoumání rozhodnutí žalovaných podle zákona o svobodném přístupu k informacím) bylo řízení zastaveno podle § 104 odst. 1 věty prvé občanského soudního řádu (dále jen o. s. ř.), za použití § 246c o. s. ř., pro nedostatek podmínek řízení, který nelze odstranit.

Z obsahu spisu Krajského soudu v Ostravě sp. zn. 22 Ca 76/2001, jakož i z obsahu samotné stížnosti vyplývá, že napadené usnesení bylo doručeno právnímu zástupci stěžovatelky dne 7. ledna 2002. V souvislosti s tímto nelze pominout, že právní moc u napadeného usnesení byla vyznačena soudem chybně, datem 4. 1. 2002.

Ústavní soud s ohledem na toto zjištění dospěl k závěru, že nebyla dodržena šedesátidenní lhůta, ve které lze podat ústavní stížnost a která začíná běžet dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje. V tomto případě šedesátidenní lhůta k podání ústavní stížnosti skončila dne 7. března 2002, kdy měla být doručena Ústavnímu soudu. Podle § 27 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákona) je řízení zahájeno dnem doručení návrhu Ústavnímu soudu. Jestliže však byla podána na poště až dne 8. března 2002 a Ústavnímu soudu doručena dne 12. března 2002, jedná se o ústavní stížnost podanou po lhůtě.

Soudce zpravodaj proto mimo ústní jednání a bez přítomnosti účastníků řízení návrh usnesením odmítl podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona jako návrh podaný po lhůtě.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-154/02-02)
