# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 143/04

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 143/04
- ECLI: ECLI:CZ:US:2004:1.US.143.04
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 21. 4. 2004
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/svoboda osobní/vazba
- Klíčová slova: vazba/vzetí do vazby
- Dotčené předpisy: 141/1961 Sb., § 68, § 92 odst.2; 2/1993 Sb., čl. 40 odst.3

## Výrok

Ústavní stížnost s e o d m í t á.

## Odůvodnění

Výše citovaným usnesením Krajského soudu v Ústí nad Labem byla zamítnuta stížnost stěžovatele proti výše citovanému usnesení Okresního soudu v Chomutově, kterým byl stěžovatel vzat do vazby.

Stěžovatel se ústavní stížností doručenou Ústavnímu soudu dne 10. 3. 2004 domáhá zrušení v záhlaví citovaných usnesení, neboť má za to, že obecné soudy v řízení před nimi vedeným porušily stěžovatelova základní práva a svobody garantované čl. 2 odst. 2, čl. 8 odst. 2 a čl. 40 odst. 3 Listiny základních práv a svobod.

Návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti musí splňovat řadu zákonem stanovených náležitostí včetně dodržení lhůty k podání ústavní stížnosti v délce 60 dnů, která dle § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění do 31. 3. 2004, počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním opravném prostředku k ochraně práva, a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti.

Ústavní soud zjistil, že napadené usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem bylo stěžovateli doručeno dne 7. 1. 2004. Šedesátidenní lhůta k podání ústavní stížnosti tedy uplynula dne 6. 3. 2004, resp. v pondělí dne 8. 3. 2004. Stěžovatelem podaný návrh předaný k poštovní přepravě dne 9. 3. 2004 byl proto podán po uplynutí zákonné lhůty.

Vzhledem k výše uvedenému soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků stížnost odmítnul jako podanou po lhůtě stanovené pro její podání (§ 43 odst. 1 písm. b) ve spojení s § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění do 31. 3. 2004).

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-143/04-04)
