# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 14/02

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 14/02
- ECLI: ECLI:CZ:US:2002:1.US.14.02
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 7. 2. 2002
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/ukládání daní a poplatků
- Klíčová slova: daň
- Dotčené předpisy: 337/1992 Sb., § 47; 586/1992 Sb., čl.

## Výrok

Ústavní stížnost se o d m í t á .

## Odůvodnění

Stěžovatel se ústavní stížností ze dne 7. 1. 2001 domáhá zrušení výše uvedeného rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Ústavní soud ze spisu Krajského soudu v Ústí nad Labem, sp. zn. 16 Ca 270/2000, zjistil, že napadený rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem ze dne 17. 10. 2001, č.j. 16 Ca 270/2000-21, byl právní zástupkyni stěžovatele doručen dne 8. 11. 2001.

Podle ust. § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje (§ 75 odst. 1), a není-li takového prostředku, dnem kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti. Jde o speciální ustanovení zákona o Ústavním soudu, takže ustanovení § 57 odst. 1 občanského soudního řádu o běhu lhůt nelze použít ani přiměřeně (§ 63 zákona o Ústavním soudu).

Z obsahu spisu však plyne, že ode dne doručení napadeného rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem právní zástupkyni stěžovatele, tj. od 8. 11. 2001 - včetně tohoto dne - do zaslání ústavní stížnosti Ústavnímu soudu prostřednictvím faxu, tj. do dne 8. 1. 2002 (což bylo doplněno písemným podáním odevzdaným poště dne 10. 1. 2002), uplynula doba 62 dnů. Vzhledem k tomu, že poslední den lhůty připadl na neděli dne 6. 1. 2002, byl posledním dnem lhůty pro podání ústavní stížnosti den 7. 1. 2002. Pro podání ústavní stížnosti tedy uplynula doba o jeden den delší než zákon o Ústavním soudu připouští.

Proto soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků ústavní stížnost odmítl jako návrh, který byl podán po lhůtě stanovené pro jeho podání tímto zákonem [§ 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu].

P o u č e n í : Proti tomuto rozhodnutí není odvolání přípustné.
V Brně dne 7. února 2002

JUDr. Vojen Güttler
soudce zpravodaj

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-14/02-02)
