# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 13/94

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 13/94
- ECLI: ECLI:CZ:US:1994:1.US.13.94
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 30. 5. 1994
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu /specifika trestního řízení /žádný trestný čin a trest bez (předchozího) zákona

## Výrok

Návrh se odmítá.

## Odůvodnění

Navrhovatelé svým podáním ze dne 17. 1. 1994 namítali nesprávnost závěrů trestního rozsudku Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou sp. zn. 2 T 109/65 ze dne 23. 6. 1965. Tímto rozsudkem byli oba navrhovatelé odsouzeni pro trestný čin ohrožení devizového hospodářství podle § 146 odst. 1 tr. zák. a trestný čin spekulace podle § 117 odst. 1 tr. zák. k trestu odnětí svobody v trvání 12 měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu 3 let. Současně jim byl uložen peněžitý trest ve výši 2 000,- Kčs každému a trest propadnutí věcí. V podání zdůraznili, že svým jednáním neporušili tehdejší zákony, když nabídli obchodu výkup zahraniční měny, neboť tehdejší devizový zákon to připouštěl. V závěru podání uvedli, že pociťují křivdu, která jim byla tímto trestním rozhodnutím způsobena, a proto žádají její nápravu od Ústavního soudu.

Přípisem ze dne 11. 3. 1994 byli oba navrhovatelé vyzváni Ústavním soudem České republiky k odstranění vad svého podání a současně byli poučeni, že pokud ve lhůtě 30 dnů ode dne doručení soudní výzvy vady podání neodstraní, bude jejich návrh podle § 43 odst. 1 zák. č. 182/93 Sb. odmítnut.

Výzva k odstranění vad podání byla navrhovatelům doručena dne 15. 3. 1994, lhůta k jejich odstranění marně uplynula 15. 4. 1994. Oba navrhovatelé byli detailněji zvláštním přípisem seznámeni s obsahem institutu nuceného zastoupení v řízení před Ústavním soudem a současně jim bylo sděleno, že v této záležitosti se mohou sami přímo obrátit na kteréhokoliv advokáta, případně i na ČAK.

Vzhledem k tomu, že navrhovatelé neodstranili vady návrhu ve lhůtě soudem určené, tj. do 15. 4. 1994, přičemž vzali na vědomí poučení Ústavního soudu o následcích neodstranění vad dle § 43 odst. 1 zák. č. 182/93 Sb., rozhodl Ústavní soud v souladu s ustanovením § 43 odst. 1 písm. a) shora citovaného zákona tak, že jejich návrh odmítl.

P o u č e n í : Proti tomuto rozhodnutí není odvolání přípustné.

V Brně dne 30. května 1994

prof. JUDr. Vladimír Klokočka, DrSc.
soudce ÚS ČR

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-13/94-94)
