# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 117/99

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 117/99
- ECLI: ECLI:CZ:US:1999:1.US.117.99
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 18. 5. 1999
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: státní zástupce
- Dotčené předpisy: 140/1961 Sb., § 158

## Text rozhodnutí

Ústavní soud rozhodl dnešního dne ve věci ústavní stížnosti stěžovatelů J. T., bytem a M. F., obou zastoupených advokátem JUDr. B. G., CSc., proti usnesení Krajského soudu v Plzni ze dne 30. 10. 1998, sp. zn. 13 Co 592/98, 593/98, a proti usnesení Krajského státního zastupitelství v Plzni ze dne 16. 2. 1999, sp. zn. 1 KZn 663/98, t a k t o :

Ústavní stížnost se o d m í t á .
O d ů v o d n ě n í :

Stěžovatelé se ústavní stížností ze dne 23. 2. 1999 domáhali zrušení výše uvedených rozhodnutí Krajského soudu v Plzni a Krajského státního zastupitelství v Plzni. Ústavní stížnost byla neúplná, chybělo v ní označení ústavních práv, která měla být v napadené věci porušena. Dále chyběla řádná plná moc pro zvoleného advokáta a k ústavní stížnosti nebylo připojeno napadené usnesení Krajského státního zastupitelství v Plzni.

Dne 12. 3. 1999 byli stěžovatelé vyzváni k odstranění vad této stížnosti a to ve lhůtě 10 dnů od doručení této výzvy. Tato lhůta skončila nejpozději dne 6. 4. 1999, když k jejímu doručení poslednímu z účastníků, J. T., došlo dne 24. 3. 1999.

Stěžovatelé ve stanovené lhůtě vady neodstranili. Teprve podáním ze dne 14. 4. 1999 požádali o prominutí zmeškání lhůty k odstranění vad, neboť prý byli nemocni a nemohli se dostavit z Horšovského Týna a z Nové Huti k advokátovi JUDr. G.

K této žádosti nelze přihlédnout, neboť výzvu k odstranění vad obdržel dne 15. 3. 1999 rovněž i zástupce stěžovatelů JUDr. G., který byl povinen včas požádat o prodloužení stanovené lhůty, pokud existovaly vážné překážky, které bránily odstranění vad návrhu ve stanovené lhůtě.

Podle § 43 odst. 1 písm. a) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků návrh odmítne, neodstraní-li navrhovatel vady návrhu ve lhůtě k tomu určené.

Podmínky tohoto ustanovení jsou splněny, neboť lhůta k odstranění vad uplynula marně.

Proto soudce zpravodaj ústavní stížnost odmítl.

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.
V Brně dne 18. května 1999

JUDr. Vojen Güttler
soudce zpravodaj

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-117/99-99)
