# Nejvyšší soud, sp. zn. 4 Tvo 134/2000

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 4 Tvo 134/2000
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2000:4.TVO.134.2000.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 14. 11. 2000
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009

## Výrok

Podle § 148 odst. 1 písm. b) tr. ř. se stížnost z a m í t á.

## Odůvodnění

Výše uvedeným usnesením Vrchního soudu v Praze bylo rozhodnuto podle § 71 odst. 3 tr. ř. o prodloužení vazby obžalovaného S. S. B. do 13. 1. 2001.

Proti tomuto usnesení podal obžalovaný stížnost, o níž je oprávněn rozhodnout Nejvyšší soud a tomu také byla tato stížnost spolu s trestním spisem předložena k dalšímu řízení.

Nejvyšší soud nejprve musel zjistit, zda byla stížnost podána v zákonné třídenní lhůtě od oznámení usnesení o prodloužení vazby obžalovanému, případně jeho obhájci, jak také bylo správně uvedeno v obsahu poučení později napadeného usnesení vrchního soudu.

Z předloženého trestního spisu je patrné, že předmětné usnesení bylo obžalovanému i jeho obhájci oznámeno formou doručení opisu tohoto usnesení (§ 137 odst. 1 tr. ř.), což se podle doručenek stalo u obhájce obžalovaného dne 25. 10. 2000 a u samotného obžalovaného dne 27. 10. 2000. Třídenní lhůta k podání případné stížnosti začala běžet ode dne oznámení usnesení obžalovanému, neboť to bylo provedeno nejpozději (§ 143 odst. 1 tr. ř.). V takovém případě třídenní lhůta končila v pondělí dne 30. 10. 2000, a v tento den bylo nejpozději možné usnesení o prodloužení vazby napadnout stížností. U obžalovaného, který se nachází ve vazbě, by lhůta k podání stížnosti byla zachována i v situaci, kdyby její podání bylo učiněno u ředitele nápravného zařízení (vazební věznice), alespoň v poslední den lhůty (§ 60 odst. 4 písm. d) tr. ř.). Z prezentačního razítka na obálce, v níž byla stížnost obžalovaného podána, ale vyplývá, že se tak stalo až dne 31. 10. 2000, tedy po uplynutí zákonné lhůty.

Vzhledem k tomuto zjištění Nejvyšší soud nebyl oprávněn z podnětu takové stížnosti napadené usnesení meritorně přezkoumávat a musel ji podle § 148 odst. 1 písm. b) tr. ř. jako opožděně podanou zamítnout.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/4-TVO-134/2000-1)
