# Nejvyšší soud, sp. zn. 33 Odo 624/2001

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 33 Odo 624/2001
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2001:33.ODO.624.2001.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 24. 10. 2001
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009
- Dotčené předpisy: § 243b odst. 4 předpisu č. 99/1963Sb.; § 218 odst. 1 písm. a) předpisu č. 99/1963Sb.

## Výrok

I. Dovolání se odmítá.

II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

## Odůvodnění

Okresní soud v Karlových Varech rozsudkem ze dne 12. 6. 2000, č.j. 13 C 118/99-71, ve znění opravného usnesení ze dne 13. 7. 2000, č.j. 13 C 118/99-79, doplňujícího rozsudku ze dne 11. 12. 2000, č.j. 13 C 118/99-85, a opravného usnesení ze dne 26. 3. 2001, č.j. 13 C 118/99-94, uložil žalovaným povinnost zaplatit žalobci 23.198,20 Kč s 15 % úrokem z prodlení od 4. 1. 1999 do zaplacení a na nákladech řízení 1.578,- Kč. Žalobu, pokud jí bylo požadováno zaplacení dalších 1.953,- Kč s úrokem z prodlení ve výši 19 % od 17. 1. 1996 do zaplacení a úhrady úroku z prodlení ve výši 17 % z částky 1.046,10 Kč od 10. 6. 1995 do 3. 1. 1999, ve výši 2 % z částky 1.046,10 od 4. 1. 1999 do zaplacení, ve výši 19 % z částky 13.187,80 Kč od 17. 12. 1995 do 3. 1. 1999, ve výši 4 % z částky 13.187,80 Kč od 4. 1. 1999 do zaplacení, ve výši 19 % z částky 8.964,30 od 14. 6. 1996 do 3. 1. 1999 a ve výši 4 % z částky 8.964,30 Kč od 4. 1. 1999 do zaplacení, zamítl.

K odvolání žalovaných Krajský soud v Plzni rozsudkem ze dne 21. 5. 2001, č.j. 18 Co 247/2001-99, potvrdil rozsudek soudu prvního stupně ve výroku, jímž bylo žalobě vyhověno a ve výroku o nákladech řízení. Současně rozhodl o nákladech odvolacího řízení tak, že žádný z účastníků nemá právo na jejich náhradu a nevyhověl návrhu žalovaných na připuštění dovolání.

Proti rozsudku odvolacího soudu podali žalovaní dovolání, v němž vytýkají odvolacímu soudu, že shodně jako před ním soud prvního stupně, rovněž on "vycházel z neúplného skutkového stavu a nelegitimním způsobem vykládal právní předpis, nerespektoval nižší obecně závazné předpisy" a posléze "jednal v rozporu s ustanoveními Listiny základních práv a svobod". Navrhli, aby dovolací soud rozsudky soudů obou stupňů zrušil a věc vrátil soudu prvního stupně k dalšímu řízení.

Nejvyšší soud České republiky jako soud dovolací (§ 10a o. s. ř.) věc projednal podle občanského soudního řádu ve znění účinném do 31. 12. 2000 - dále jen "o. s. ř." (srov. Část dvanáctou, Hlavu I, bod 17. zákona č. 30/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony), a dospěl k závěru, že dovolání bylo podáno opožděně.

Podle ustanovení § 240 odst. 1, věty první o. s. ř. účastník může podat dovolání do jednoho měsíce od právní moci rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Podle ustanovení § 240 odst. 2, věty druhé o. s. ř. je lhůta zachována, bude-li dovolání podáno ve lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu.

Podle ustanovení § 159 o.s.ř. je v právní moci rozsudek, který byl doručen, a který nelze napadnout odvoláním

V posuzovaném případě bylo z obsahu spisu zjištěno, že žalobkyni i zástupci žalovaných, JUDr. V.K., advokátu, byl rozsudek odvolacího soudu doručen shodně dne 18. 6. 2001. Rozsudek odvolacího soudu nabyl právní moci dne 18. 6. 2001 a lhůta k podání dovolání uplynula ve středu 18. 7. 2001. Dovolání žalovaných proti rozsudku odvolacího soudu bylo podáno u Okresního soudu v Karlových Varech osobně dne 16. 8. 2001.

Protože dovolání bylo podáno po marném uplynutí zákonem stanovené lhůty k podání dovolání, jejíž zmeškání nelze prominout (§ 240 odst. 2, věta první o. s. ř.), bylo v souladu s ustanoveními § 243b odst. 4, věty první a § 218 odst. 1 písm. a/ o. s. ř. - aniž byl dovolací soud oprávněn se jím blíže zabývat - odmítnuto.

Výrok o nákladech dovolacího řízení se opírá o ustanovení § 243b odst. 4, § 224 odst. 1, § 151 odst. 1 a § 142 odst. 1 o. s. ř. Žalobkyni, která byla v dovolacím řízení úspěšná, žádné náklady v tomto řízení nevznikly a žalovaní na jejich náhradu nemají právo.

Proti tomuto usnesení není opravný prostředek přípustný.

V Brně 24. října 2001

JUDr. Ivana Z l a t o h l á v k o v á, v. r.

předsedkyně senátu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/33-ODO-624/2001-1)
