# Nejvyšší soud, sp. zn. 30 Cdo 51/2001

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 30 Cdo 51/2001
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2001:30.CDO.51.2001.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 25. 1. 2001
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009

## Výrok

I. Dovolání se odmítá.

II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

## Odůvodnění

Vrchní soud v Praze rozsudkem v záhlaví označeným k odvolání navrhovatele potvrdil rozsudek Krajského soudu v Praze ze dne 19. ledna 2000, č.j. 42 Ca 398/96-118, jímž bylo potvrzeno rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení ze dne 24.7.1996, č. 470 301 975, kterým byla zamítnuta žádost navrhovatele o plný invalidní důchod pro nesplnění podmínek ustanovení § 39 zákona č. 155/1955 Sb.

Navrhovatel dovolání předal k poštovní přepravě 7.12.2000 a Krajskému soudu v Praze podání došlo 8.12.2000.

Při posuzování tohoto dovolání vycházel dovolací soud z ustanovení části dvanácté, hlavy I. bodu 17 zákona č. 30/2000 Sb., podle něhož dovolání proti rozhodnutí odvolacího soudu, vydaným přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona nebo vydaným po řízení provedeném podle dosavadních právních předpisů, se projednávají a rozhodne se o nich podle dosavadních předpisů (t.j. občanského soudního řádu ve znění před novelizací zákonem č. 30/2000 Sb.).

Podle ustanovení § 240 odst. 1 o.s.ř. účastník může podat dovolání do jednoho měsíce od právní moci rozhodnutí odvolacího soudu, a to u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Zmeškání uvedené lhůty nelze prominout. Lhůta je však zachována, bude-li dovolání podáno ve lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu (§ 240 odst.2 o.s.ř.).

Podle ustanovení § 57 odst. 3 o.s.ř. je lhůta zachována, je-li v poslední den lhůty učiněn úkon u soudu nebo podání odevzdáno orgánu, který má povinnost je doručit.

Napadený rozsudek byl doručen navrhovateli i odpůrkyni dne 12.10.2000. Rozhodnutí odvolacího soudu nabylo právní moci 12.10.2000.

Dovolací lhůta jednoho měsíce plynula od 13.10.2000 a uplynula v pondělí 12.11.2000 (§ 57 odst.2 o.s.ř.). Protože navrhovatel své dovolání podal k poštovní přepravě po uplynutí zákonné lhůty (je datováno 29.11.2000 a podáno 7.12.2000), stalo se tak opožděně.

Z těchto důvodů nezbylo dovolacímu soudu než opožděné dovolání odmítnout ve smyslu ustanovení § 243c s poukazem na ustanovení § 218 odst. 1 písm. a/ o.s.ř., které platí i pro řízení u dovolacího soudu.

O nákladech řízení o dovolání bylo rozhodnuto podle ustanovení § 243b odst. 4, § 224 odst. 1, § 142 odst. 1 o.s.ř., když dovolatel nebyl v dovolacím řízení úspěšný a odpůrkyni náklady v řízení o dovolání nevznikly (bod 10 části dvanácté hlavy I. zákona č.30/2000 Sb.).

Proti tomuto usnesení není opravný prostředek přípustný.

V Brně dne 25. ledna 2001

JUDr. Julie M u r á n s k á , v. r.

předsedkyně senátu

Za správnost vyhotovení: Marie Plhalová

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/30-CDO-51/2001-1)
