# Nejvyšší soud, sp. zn. 30 Cdo 498/2001

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 30 Cdo 498/2001
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2001:30.CDO.498.2001.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 4. 4. 2001
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009

## Výrok

Dovolání se odmítá.

## Odůvodnění

Krajský soud v Ostravě usnesením v záhlaví označeným k odvolání svědkyně (dále dovolatelka) K. K. potvrdil usnesení Okresního soudu v Karviné ze dne 14.12.1999, č.j. 42 P 74/94-188, jímž jí byly uloženy pořádkové pokuty 2.000,- Kč a 5.000,- Kč s povinností je zaplatit do tří dnů od právní moci usnesení.

V podaném dovolání dovolatelka namítá, že uložení pokut je neodůvodněné a jejich výše nepřiměřená. Navrhuje, aby dovolací soud usnesení odvolacího soudu i soudu prvního stupně zrušil a řízení zastavil.

Při posuzování dovolání vycházel dovolací soud z ustanovení části dvanácté, hlavy první, bodu 17 zákona č. 30/2000 Sb., jímž byl změněn a doplněn občanský soudní řád (zákon č. 99/1963 Sb.), podle něhož dovolání proti rozhodnutím odvolacího soudu, vydaným přede dnem účinnosti tohoto zákona nebo vydaným po řízení provedeném podle dosavadních právních předpisů, se projednají a rozhodne se o nich podle dosavadních právních předpisů, t.j. podle občanského soudního řádu ve znění před novelizací zákonem č. 30/2000 Sb.

Nejvyšší soud České republiky, který jako soud dovolací (§ 10a o.s.ř.) věc projednal bez jednání (§ 243a odst. 1 věta první o.s.ř.) dospěl k závěru, že dovolání bylo podáno opožděně.

Podle ustanovení § 240 odst. 1 věta první o.s.ř. účastník může podat dovolání do jednoho měsíce od právní moci rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Podle ustanovení § 240 odst. 2 věty druhé o.s.ř. je lhůta zachována, bude-li dovolání podáno ve lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu.

V posuzovaném případě bylo zjištěno, že usnesení odvolacího soudu bylo dovolatelce doručeno dne 11. prosince 2000, a že dovolatelka dovolání proti usnesení odvolacího soudu podala jako doporučenou zásilku na poště v O. dne 12. února 2001.

Z uvedeného vyplývá, že usnesení odvolacího soudu nabylo právní moci dne 11. prosince 2000 (§ 159 odst. 1, § 167 odst. 2 o.s.ř.) a že lhůta k dovolání uplynula podle ustanovení § 243c a § 57 odst. 1, 2 o.s.ř. dnem 10. ledna 2001. Dovolání dovolatelky bylo tedy podáno po uplynutí zákonem stanovené lhůty, a proto bylo podle ustanovení § 243b odst. 4 věty první a § 218 odst. 1 písm. a/ o.s.ř. - aniž bylo možno se zabývat dalšími okolnostmi - odmítnuto.

Proti tomuto usnesení není přípustný opravný prostředek.

V Brně dne 4. dubna 2001

JUDr. Karel Podolka, v. r.

předseda senátu

Za správnost vyhotovení: Helena Lovíšková

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/30-CDO-498/2001-1)
