# Nejvyšší soud, sp. zn. 30 Cdo 2623/2004

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 30 Cdo 2623/2004
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2005:30.CDO.2623.2004.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 25. 1. 2005
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009
- Dotčené předpisy: § 240 odst. 1 předpisu č. 99/1963Sb.; § 218 odst. 1 písm. a) předpisu č. 99/1963Sb.; § 243b odst. 4 písm. a) předpisu č. 99/1963Sb.

## Výrok

Dovolání se odmítá.

## Odůvodnění

Usnesením ze dne 23.4.2004, č.j. D 1050/89-467, Okresní soud v Jindřichově Hradci určil obecnou cenu majetku M. V., zemřelé dne 15.9.1989 (dále již jen "zůstavitelka"), částkou 126.463,32 Kč, výši jejích dluhů částkou 64.453,- Kč a čistou hodnotu dědictví částkou 62.010,32 Kč; rozhodl o vypořádání dědictví

po zůstavitelce, sestávajícího ze zde specifikovaných věcí a jiných majetkových hodnot, mezi dědice zůstavitelky J. H. a J. V.; rozhodl

o odměně a náhradě hotových výdajů soudní komisařky Mgr. J. H., notářky; rozhodl o náhradě nákladů řízení státu a náhradě nákladů řízení mezi účastníky řízení.

K odvolání PhMr. Jany Hübschové Krajský soud v Českých Budějovicích usnesením ze dne 25.6.2004, č.j. 7 Co 1177/2004-534, usnesení soudu prvního stupně potvrdil a rozhodl, že žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů odvolacího řízení.

Proti tomuto usnesení odvolacího soudu podala J. H. dovolání. Navrhla, aby dovolací soud zrušil napadené usnesení odvolacího soudu a věc vrátil tomuto soudu k dalšímu řízení.

Nejvyšší soud České republiky jako soud dovolací (§ 10a o.s.ř.) po přezkoumání věci dospěl k závěru, že dovolání bylo podáno opožděně.

Vzhledem k tomu, že pro postup soudu prvního i druhého stupně v řízení

o dědictví je určující okamžik smrti zůstavitele (srov. Část dvanáctou, Hlavu I, bod 12. a 15. zákona č. 30/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, dále jen "zákon č. 30/2000 Sb.") a zůstavitelka M. V. zemřela dne 15.9.1989, tedy před 31.12.2000, je třeba dovolání v posuzovaném případě i v současné době projednat a rozhodnout (srov. Část dvanáctou, Hlavu I, bod 17. zákona č. 30/2000 Sb.) podle "dosavadních právních předpisů", tj. podle Občanského soudního řádu ve znění účinném do 31.12.2000 (dále jen "o.s.ř.").

Projednáním a rozhodnutím o dovolání podle dosavadních právních předpisů se ve smyslu Části dvanácté, Hlavy I, bodu 17. zákona č. 30/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, rozumí rovněž posouzení včasnosti dovolání, včetně vymezení běhu lhůty

k jeho podání (srov. usnesení Nejvyššího soudu ze dne 19.4.2001, sp.zn. 29 Odo 196/2001, které bylo uveřejněno pod č. 70 ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek, roč. 2001).

Podle ustanovení § 240 odst. 1 věty první o.s.ř. účastník může podat dovolání

do 1 měsíce od právní moci rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval

v prvním stupni. Podle ustanovení § 240 odst. 2 o.s.ř. zmeškání lhůty uvedené

v odstavci 1 nelze prominout; lhůta je však zachována, bude-li dovolání podáno ve lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu.

V posuzovaném případě bylo zjištěno, že usnesení odvolacího soudu bylo doručeno do vlastních rukou J. V. dne 4.8.2004 a J. H. (v té době nezastoupena) dne 6.8.2004 a že dovolání J. H. sepsané, resp. datované dne 4.10.2004 bylo doručeno soudu prvního stupně dne 5.10.2004.

Z uvedeného vyplývá, že rozsudek odvolacího soudu nabyl právní moci dnem 6.8.2004. Jednoměsíční lhůta k podání dovolání proti usnesení odvolacího soudu uplynula podle ustanovení § 243c a § 57 odst. 1 a 2 o.s.ř. dnem 6.9.2004. Protože dovolání bylo sepsáno, resp. datováno až dne 4.10.2004 a bylo doručeno soudu prvního stupně až dne 5.10.2004, je opožděné. S přihlédnutím k tomu, že zmeškání dovolací lhůty nelze prominout (§ 240 odst. 2 věta první o.s.ř.), Nejvyšší soud České republiky dovolání J. H. podle ustanovení § 243b odst. 4 věty první a § 218 odst. 1 písm. a) o.s.ř. - aniž by se mohl zabývat dalšími okolnostmi - odmítl.

Proti tomuto usnesení není přípustný opravný prostředek.

V Brně dne 25. ledna 2005

JUDr. Roman Fiala , v.r.

předseda senátu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/30-CDO-2623/2004-1)
