# Nejvyšší soud, sp. zn. 29 Cdo 977/2000

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 29 Cdo 977/2000
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2000:29.CDO.977.2000.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 21. 11. 2000
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009

## Výrok

I. Dovolání se odmítá.

II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

## Odůvodnění

Rozsudkem ze dne 18. ledna 2000, č. j. 55 Co 608/99-86, Městský soud v Praze potvrdil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 ze dne 2. srpna 1999, č. j. 17 C 203/98-41, kterým byl zamítnut návrh na vydání bezdůvodného obohacení ve výši 2,000.000,-Kč s příslušenstvím.

Proti tomuto rozsudku odvolacího soudu podal žalobce (podáním datovaným 2.4.2000) soudu prvního stupně dovolání, došlé soudu dne 5.4.2000.

Podle ustanovení § 240 odst. 1. o. s. ř. účastník může podat dovolání do jednoho měsíce od právní moci rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Zmeškání lhůty k podání dovolání nelze prominout, lhůta je však zachována, bude-li dovolání podáno ve lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu (§ 240 odst. 2 o. s. ř.).

Rozhodnutí odvolacího soudu bylo doručeno zástupci žalobce (§ 49 odst. 1 věta první a § 31 odst. 1 o. s. ř.) dne 28. února 2000, téhož dne rozhodnutí nabylo právní moci.

Ve smyslu ustanovení § 57 odst. 2 o. s. ř. byl posledním dnem jednoměsíční lhůty k podání dovolání 28. březen 2000. Dovolání podané žalobcem k poštovní přepravě dne 2. dubna 2000 je tedy opožděné.

Nejvyšší soud proto podle § 243b odst. 4 a § 218 odst.1 písm. a) o. s. ř. opožděné dovolání odmítl.

Výrok o náhradě nákladů dovolacího řízení je odůvodněn ustanovením § 243b odst. 4, § 224 odst. 1 o. s. ř. a § 146 odst. 2 věty první o. s. ř. (per analogiam), neboť žalobce, který podáním opožděného dovolání zavinil jeho odmítnutí, nemá na náhradu těchto nákladů právo a žalované v souvislosti s dovolacím řízením náklady nevznikly.

Proti tomuto usnesení není přípustný opravný prostředek.

V Brně 21. listopadu 2000

JUDr. František F a l d y n a , CSc., v.r.

předseda senátu

Za správnost vyhotovení: Ivana Navrátilová

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/29-CDO-977/2000-1)
