# Nejvyšší soud, sp. zn. 28 Cdo 3155/2008

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 28 Cdo 3155/2008
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2008:28.CDO.3155.2008.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 14. 10. 2008
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009
- Dotčené předpisy: § 218a předpisu č. 99/1963Sb.

## Výrok

I. Dovolání se odmítá.

II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

## Odůvodnění

Podle ustanovení § 240 odst. 1, věty první, o.s.ř. může účastník podat dovolání do dvou měsíců od doručení rozhodnutí odvolacího soudu, a to u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Bylo-li odvolacím soudem vydáno opravné usnesení, běží tato lhůta od doručení opravného usnesení. Zmeškání této lhůty nelze prominout. Lhůta je však zachována, bude-li dovolání podáno ve lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu (§ 240 odst. 2 o.s.ř.).

Podle ustanovení § 57 odst. 2 o.s.ř. lhůty určené podle týdnů, měsíců nebo let se končí uplynutím toho dne, který se svým označením shoduje se dnem, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty, a není-li ho v měsíci, posledním dnem měsíce. Připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den. Podle ustanovení § 57 odst. 3 o.s.ř. lhůta je zachována, je-li posledního dne lhůty učiněn úkon u soudu nebo podání odevzdáno orgánu, který má povinnost je doručit.

Z obsahu spisu - zejména dokladu o doručení rozsudku odvolacího soudu - plyne, že rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 12. února 2008, č.j. 30 Co 498/2007-269 byl doručen zástupci žalovaného dne 27. března 2008, takže lhůta k podání dovolání uplynula dnem 27. května 2008 (úterý). Dovolání proti rozsudku odvolacího soudu podal žalovaný k poštovní přepravě dne 30. května 2008.

Z uvedeného je zřejmé, že žalovaný podal dovolání po uplynutí zákonné dvouměsíční lhůty. Nejvyšší soud jako soud dovolací (§ 10a o.s.ř.) proto dovolání podle § 243b odst. 5 a § 218a pro opožděnost odmítl.

Výrok o náhradě nákladů dovolacího řízení je dán tím, že žalobci prokazatelné náklady nevznikly.

Proti tomuto usnesení není přípustný opravný prostředek.

V Brně dne 14. října 2008

JUDr. Iva Brožová, v. r.

předsedkyně senátu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/28-CDO-3155/2008-1)
