# Nejvyšší soud, sp. zn. 25 Cdo 1595/2003

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 25 Cdo 1595/2003
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2003:25.CDO.1595.2003.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 23. 9. 2003
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009
- Dotčené předpisy: § 240 odst. 1 předpisu č. 99/1963Sb.

## Výrok

I. Dovolání se o d m í t á.

II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

## Odůvodnění

Okresní soud v Kladně rozsudkem ze dne 30. 5. 2002, č. j. 8 C 200/2001 - 62, ve znění opravného usnesení ze dne 17. 7. 2002, č. j. 8 C 200/2001 - 72, a doplňujícího usnesení ze dne 17. 10. 2002, č. j. 8 C 200/2001 - 82, uložil žalovanému povinnost zaplatit každému ze žalobců 431.481,- Kč, ohledně částky 6.588,- Kč řízení zastavil a rozhodl o náhradě nákladů řízení.

K odvolání žalovaného a vedlejšího účastníka Krajský soud v Praze rozsudkem ze dne 28. 1. 2003, č. j. 31 Co 437/2002 - 95, změnil rozsudek soudu prvního stupně ve vyhovujících výrocích o věci samé tak, že žalobu zamítl, a rozhodl o náhradě nákladů řízení ve vztahu mezi účastníky před soudy obou stupňů.

Proti tomuto rozsudku podali žalobci dovolání, neboť nesouhlasí s právními závěry uvedenými v rozsudku odvolacího soudu. Navrhli, aby rozsudek krajského soudu byl zrušen a aby mu věc byla vrácena k dalšímu řízení.

Dovolací soud postupoval podle občanského soudního řádu ve znění účinném od 1. 1. 2001, a to v souladu s ustanovením části dvanácté, hlavy I, zákona č. 30/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.

Podle ustanovení § 240 odst. 1 o. s. ř. účastník může podat dovolání do dvou měsíců od doručení rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Bylo-li odvolacím soudem vydáno opravné usnesení, běží tato lhůta od doručení opravného usnesení. Podle ustanovení § 240 odst. 2 o. s. ř. zmeškání lhůty uvedené v odstavci 1 nelze prominout; lhůta je však zachována, bude-li dovolání podáno ve lhůtě u dovolacího nebo odvolacího soudu.

Podle ustanovení § 57 odst. 2 o. s. ř. lhůty určené podle týdnů, měsíců nebo let se končí uplynutím toho dne, který se svým označením shoduje se dnem, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty, a není-li ho v měsíci, posledním dnem měsíce. Připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den. Podle ustanovení § 57 odst. 3 o. s. ř. lhůta je zachována, je-li posledního dne lhůty učiněn úkon u soudu nebo podání odevzdáno orgánu, který má povinnost je doručit.

Z obsahu spisu - zejména dokladu o doručení rozsudku odvolacího soudu - plyne, že zástupci žalobců byl rozsudek Krajského soudu v Praze ze dne 28. 1. 2003, č. j. 31 Co 437/2002 - 95, doručen dne 19. 3. 2003. Dovolání proti rozsudku odvolacího soud podali žalobci prostřednictvím svého zástupce k poštovní přepravě dne 20. 5. 2003.

V dané věci běžela lhůta k podání dovolání ode dne doručení rozsudku odvolacího soudu (nebylo vydáno opravné usnesení), tj. od 19. 3. 2002 (středa), a skončila dne 19. 5. 2003 (pondělí). Je tedy zřejmé, že dvouměsíční lhůta dodržena nebyla, neboť dovolání žalobců bylo podáno až po marném uplynutí zákonné lhůty k dovolání. Proto bylo dovolání podle ustanovení § 243b odst. 5, věty první, a § 218a o. s. ř. odmítnuto.

O náhradě nákladů dovolacího řízení bylo rozhodnuto podle ustanovení § 243b odst. 5, věta prvá, § 224 odst. 1, § 151 odst. 1 o. s. ř., neboť žalobci s ohledem na výsledek dovolacího řízení nemají na náhradu svých nákladů právo a ostatním účastníkům v tomto řízení žádné náklady nevznikly.

Proti tomuto usnesení není přípustný opravný prostředek.

V Brně dne 23. září 2003

JUDr. Olga Puškinová,v.r.

předsedkyně senátu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/25-CDO-1595/2003-1)
