# Nejvyšší soud, sp. zn. 22 Cdo 723/2002

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 22 Cdo 723/2002
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2002:22.CDO.723.2002.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 29. 4. 2002
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009
- Dotčené předpisy: § 243b odst. 4 předpisu č. 99/1963Sb.; § 218 odst. 1 písm. a) předpisu č. 99/1963Sb.

## Výrok

I. Dovolání se odmítá.

II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

## Odůvodnění

Okresní soud v Chebu (dále jen "soud prvního stupně") rozsudkem ze dne 19. dubna 2000, č. j. 13 C 92/99-35, určil, že "žalovaná je povinna vyklidit nebytový prostor v přízemí domu čp. 756 v ulici M. v Ch., označený v současné době jako "A." do tří dnů od právní moci rozsudku (výrok I)". Dále nepřipustil vystoupení žalobce nyní E) T. H. v. o. s., se sídlem v Ch., O. 6, z řízení a žalobu ohledně tohoto žalobce zamítl (výrok II). Dále rozhodl o nákladech řízení (výrok III a IV).

Krajský soud v Plzni jako soud odvolací shora označeným rozsudkem potvrdil rozsudek soudu prvního stupně v napadené části, tj. ve výroku I. a III. a rozhodl o nákladech odvolacího řízení. V ostatních výrocích zůstal rozsudek soudu prvního stupně nedotčen.

Proti rozsudku odvolacího soudu podala žalovaná dovolání, a to doporučným dopisem předaným poštovnímu úřadu P. k přepravě dne 16. srpna 2001.

Nejvyšší soud jako soud dovolací podle bodu 17. hlavy první části dvanácté zákona č. 30/2000 Sb., dovolání projednal a rozhodl o něm podle zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění před novelou provedenou zákonem č. 30/2000 Sb. (dále jen "OSŘ").

Dovolání je opožděné.

Podle § 240 odst. 1 OSŘ může účastník podat dovolání do jednoho měsíce od právní moci rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Lhůta je však zachována, bude-li dovolání podáno ve lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu.

Vzhledem k tomu, že rozsudek odvolacího soudu nabyl právní moci dne 21. června 2001, byl posledním dnem lhůty k podání dovolání 23. července 2001, neboť 21. červenec 2001 byla sobota. Protože dovolání bylo podáno na poštu až po uplynutí jednoměsíční zákonné lhůty, bylo jako opožděně podané podle § 243b odst. 4 a § 218 odst. 1 písm. a) OSŘ odmítnuto.

Žalovaná nebyla v dovolacím řízení úspěšná a žalovaným v tomto řízení žádné náklady nevznikly. Proto bylo o nákladech řízení podle § 243b odst. 5, § 224 odst. 1, § 151 odst. 1 a § 142 odst. 1 věta prvá OSŘ rozhodnuto tak, jak je ve výroku uvedeno.

Proti tomuto usnesení není opravný prostředek přípustný.

V Brně dne 29. dubna 2002

JUDr. Marie Rezková,v.r.

předsedkyně senátu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/22-CDO-723/2002-1)
