# Nejvyšší soud, sp. zn. 22 Cdo 244/2002

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 22 Cdo 244/2002
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2002:22.CDO.244.2002.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 5. 3. 2002
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009
- Dotčené předpisy: § 240 odst. 1 předpisu č. 99/1963Sb.

## Výrok

I. Dovolání se odmítají.

II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

## Odůvodnění

Krajský soud v Hradci Králové jako soud odvolací k odvoláním žalovaných rozsudkem ze dne 10. dubna 2001, č.j. 18 Co 73/2000-184, potvrdil rozsudek Okresního soudu v Náchodě ze dne 3. září 1998, č.j. 8 C 178/91-152, kterým soud žalovaným uložil, aby odstranili stavbu chaty na stavební parcele č. 85 a vyklidili stavební parc. Č. 85 a zahradu parc. Č. 186/6 tak, jak jsou tyto nemovitosti zapsány u Katastrálního úřadu v N. na LV č. 1761 pro kat. úz. Z., obec Č. S., a rozhodl o náhradě nákladů řízení. Dále rozhodl o náhradě nákladů odvolacího řízení.

Žalovaní podali proti rozsudku odvolacího soudu dovolání dne 2. července 2001 u soudu prvního stupně.

Nejvyšší soud jako soud dovolací podle bodu 17. hlavy první části dvanácté zákona č. 30/2000 Sb. projednal a rozhodl o dovolání podle zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění před novelou provedenou zákonem č. 30/2000 Sb. (dále jen "OSŘ").

Podle § 240 odst. 1 OSŘ účastník může podat dovolání do jednoho měsíce od právní moci rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni.

Rozsudek odvolacího soudu nabyl právní moci dne 25. května 2001. Posledním dnem jednoměsíční lhůty k podání dovolání byl 25. červen 2001. Dovolání podaná žalovanými dne 2. července 2001 jsou tedy zjevně opožděná.

Nejvyšší soud je proto podle § 243b odst. 4 a § 218 odst. 1 písm. a) OSŘ jako opožděně podaná odmítl.

Výrok o náhradě nákladů řízení vychází z § 243b odst. 4, § 224 odst. 1, § 150 odst. 1 a § 142 odst. 1 OSŘ, když žalovaní nebyli v tomto řízení úspěšní a žalobkyni žádné náklady nevznikly.

Proti tomuto usnesení není opravný prostředek přípustný.

V Brně 5. března 2002

JUDr. František Balák, v. r.

předseda senátu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/22-CDO-244/2002-1)
