# Nejvyšší soud, sp. zn. 22 Cdo 1355/2001

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 22 Cdo 1355/2001
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2001:22.CDO.1355.2001.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 13. 9. 2001
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009

## Výrok

I. Dovolání se odmítá.

II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

## Odůvodnění

Obvodní soud pro Prahu 5 (dále "soud prvního stupně") rozsudkem ze dne 6. března 2000, č. j. 5 C 134/98-74, vyhověl žalobě a přikázal garáž žalované, stojící na pozemku parc. č. 104/2, zapsanou u Katastrálního úřadu P. na LV č. 24 pro kat. úz. J., obec P., do vlastnictví žalobců a žalobcům uložil jim, aby žalované zaplatili společně a nerozdílně částku 165 750,- Kč. Dále rozhodl o náhradě nákladů řízení.

Městský soud v Praze jako soud odvolací k odvoláním žalobců a žalované rozsudkem ze dne 18. prosince 2000, č. j. 39 Co 461/2000-92, rozsudek soudu prvního stupně změnil tak, že žalobu zamítl. Dále rozhodl o náhradě nákladů řízení.

Proti rozsudku odvolacího soudu podali žalobci u soudu prvního stupně dne 17. dubna 2001 osobně dovolání.

Nejvyšší soud jako soud dovolací podle bodu 17. hlavy první části dvanácté zákona č. 30/2000 Sb. projednal a rozhodl o dovolání podle zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění před novelou provedenou zákonem č. 30/2000 Sb. (dále jen "OSŘ").

Podle § 240 odst. 1 OSŘ účastník může podat dovolání do jednoho měsíce od právní moci rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Zmeškání lhůty k podání dovolání nelze prominout, lhůta je však zachována, bude-li dovolání podáno ve lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu (§ 240 odst. 2 OSŘ).

Podle § 57 odst. 2 OSŘ lhůty určené podle týdnů, měsíců nebo let se končí uplynutím toho dne, který se svým označením shoduje se dnem, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty, a není-li ho v měsíci, posledním dnem měsíce. Připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.

Podle § 57 odst. 3 OSŘ lhůta je zachována, je-li poslední den lhůty učiněn úkon u soudu nebo podání odevzdáno orgánu, který má povinnost je doručit.

Rozsudek odvolacího soudu nabyl právní moci dne 16. února 2001. Posledním dnem jednoměsíční lhůty k podání dovolání byl 16. březen 2001. Dovolání podané žalobci dne 17. dubna 2001 je tedy zjevně opožděné.

Nejvyšší soud proto podle § 243b odst. 4 a § 218 odst. 1 písm. a) OSŘ jako opožděně podané odmítl.

Výrok o náhradě nákladů řízení vychází z § 243b odst. 4, § 224 odst. 1, § 151 odst. 1 a § 142 odst. 1 OSŘ, když žalobci nebyli v tomto řízení úspěšní a žalované žádné náklady nevznikly.

Proti tomuto usnesení není opravný prostředek přípustný.

V Brně dne 13. září 2001

JUDr. František B a l á k , v.r.

předseda senátu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/22-CDO-1355/2001-1)
