# Nejvyšší soud, sp. zn. 22 Cdo 1076/2008

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 22 Cdo 1076/2008
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2008:22.CDO.1076.2008.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 7. 4. 2008
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009
- Dotčené předpisy: § 243b odst. 5 předpisu č. 99/1963Sb.; § 218a odst. 5 předpisu č. 99/1963Sb.; § 240 odst. 1 předpisu č. 99/1963Sb.

## Výrok

I. Dovolání se odmítá.

II. Žalovaná je povinna zaplatit žalobkyni na nákladech dovolacího řízení částku 2.050,- Kč do tří dnů od právní moci tohoto usnesení k rukám J. R.

## Odůvodnění

Okresní soud v Blansku (dále "soud prvního stupně") usnesením ze dne 5. ledna 2006, č. j. 7 C 544/2005-88, zamítl návrh žalované na povolení obnovy řízení ve věci vedené u Okresního soudu v Blansku pod sp. zn. 7 C 315/2000 a rozhodl o náhradě nákladů řízení.

Krajský soud v Brně jako soud odvolací k odvolání žalované usnesením ze dne 14. listopadu 2006, č. j. 37 Co 247/2006-148, usnesení soudu prvního stupně potvrdil a rozhodl o náhradě nákladů odvolacího řízení.

Proti rozhodnutí odvolacího soudu podala žalovaná dovolání.

Žalobkyně navrhla zamítnutí dovolání.

Podle § 240 odst. 1 věta prvá občanského soudního řádu (dále "OSŘ") účastník může podat dovolání do dvou měsíců od doručení rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni.

Z obsahu spisu vyplývá (viz. doručenku na č. l. 149), že napadené rozhodnutí odvolacího soudu bylo žalované doručeno prostřednictvím provozovatele poštovních služeb (§ 45a odst. 1 OSŘ), že zásilka obsahující toto rozhodnutí byla uložena na poště (§ 46 odst. 3 OSŘ) v úterý 2. ledna 2007 a že žalovaná si ji vyzvedla ve středu dne 17. ledna 2007. Ve smyslu § 50c odst. 4 OSŘ se proto za den doručení pokládá pátek 5. ledna 2007. Z uvedeného pak vyplývá, že posledním dnem dvouměsíční lhůty k podání dovolání bylo pondělí 5. března 2007. Bylo-li dovolání předáno k poštovní přepravě (viz č. l. 152) až ve čtvrtek 15. března 2007, stalo se tak zjevně po marném uplynutí zákonné dvouměsíční lhůty.

Nejvyšší soud proto dovolání žalované podle § 243b odst. 5 a § 218a OSŘ jako opožděně podané odmítl.

Žalovaná je povinna podle § 243b odst. 5, § 224 odst. 1, § 151 odst. 1 a § 146 odst. 3 OSŘ nahradit žalobkyni náklady dovolacího řízení. Ty představují odměnu advokátky za zastupování žalobkyně v dovolacím řízení podle § 10 odst. 1 a 3, § 14 odst. 1, § 15 a 18 odst. 1, vyhlášky č. 484/2000 Sb.ve výši 1. 750,- Kč, paušální náhradu hotových výdajů 300,- Kč podle § 13 odst. 3 vyhlášky č. 177/1996 Sb. celkem 2. 050,- Kč. Platební místo a lhůta k plnění vyplývají z § 149 odst. 1 a § 160 odst. 1 OSŘ.

Proti tomuto usnesení není opravný prostředek přípustný.

V Brně dne 7. dubna 2008

JUDr. František Balák , v. r.

předseda senátu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/22-CDO-1076/2008-1)
