# Nejvyšší soud, sp. zn. 20 Cdo 3123/2008

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 20 Cdo 3123/2008
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2008:20.CDO.3123.2008.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 18. 9. 2008
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009
- Dotčené předpisy: § 240 předpisu č. 99/1963Sb.; § 57 předpisu č. 99/1963Sb.

## Výrok

Dovolání se odmítá.

## Odůvodnění

V záhlaví uvedeným rozhodnutím krajský soud potvrdil usnesení ze dne 9. 5. 2007, č. j. 14 Nc 12395/2005-32, kterým Okresní soud v Teplicích odmítl pro opožděnost odvolání povinného a jeho manželky proti usnesení téhož soudu ze dne 14. 11. 2005, č. j. 14 Nc 12395/2005-6, jímž byla nařízena exekuce.

Rozhodnutí odvolacího soudu napadl povinný dovoláním.

Dovolání je opožděné.

Účastník může podat dovolání do dvou měsíců od doručení rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni, popřípadě u odvolacího nebo dovolacího soudu (§ 240 odst. 1, věta první, odst. 2, věta druhá, o. s. ř.). Lhůta k podání dovolání je lhůtou procesní a zákonnou, jejíž zmeškání nelze prominout (§ 240 odst. 2, věta první, o. s. ř.). Ve smyslu ustanovení § 57 odst. 2, věty první a druhé, o. s. ř. končí běh lhůty k podání dovolání uplynutím toho dne, který se svým označením shoduje se dnem, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty, a není-li ho v měsíci, posledním dnem měsíce; připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den. Lhůta je zachována, je-li posledního dne lhůty učiněn úkon u soudu nebo podání odevzdáno orgánu, který má povinnost je doručit (§ 57 odst. 3 o. s. ř.).

V projednávané věci byl stejnopis písemného vyhotovení usnesení odvolacího soudu - obsahující správné poučení o tom, že dovolání není přípustné - pro povinného uložen na poště dne 28. 2. 2008; jelikož písemnost nebyla do tří dnů od uložení vyzvednuta, považuje se za doručenou posledním dnem této lhůty, tedy dne 3. 3. 2008 - pondělí (§ 50c odst. 4 o. s. ř.). Dovolání bylo odevzdáno na poště k doručení Krajskému soudu v Ústí nad Labem (jako soudu druhého stupně) dne 20. 6. 2008 (zásilka R 014115).

Posledním dnem lhůty, v níž mohl povinný dovolání učinit u soudu, popřípadě podat k přepravě orgánu, který má povinnost je doručit, bylo pondělí 5. 5. 2008; dovolání však bylo podáno po uplynutí lhůty stanovené v § 240 odst. 1, větě první, o. s. ř.

Nejvyšší soud proto dovolání jako opožděné odmítl (§ 243b odst. 5, věta první, § 218a o. s. ř.).

O případných nákladech vzniklých oprávněné v dovolacím řízení rozhodne soudní exekutor (§ 88 odst. 1 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti /exekuční řád/ a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů).

Proti tomuto usnesení není přípustný opravný prostředek.

V Brně dne 18. září 2008

JUDr. Miroslava Jirmanová, v. r.

předsedkyně senátu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/20-CDO-3123/2008-1)
