# Nejvyšší soud, sp. zn. 20 Cdo 1187/99

- Soud: Nejvyšší soud
- Spisová značka: 20 Cdo 1187/99
- ECLI: ECLI:CZ:NS:2000:20.CDO.1187.99.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 31. 10. 2000
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2009

## Výrok

I. Dovolání se odmítá.

II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

## Odůvodnění

Odvolací soud odmítl jako opožděné (§ 218 odst. 1 písm. a/ o.s.ř.) odvolání povinného proti usnesení, jímž soud prvního stupně nařídil výkon rozhodnutí vyklizením označených nebytových prostor a povinného zavázal k náhradě nákladů řízení.

Proti usnesení odvolacího soudu podal povinný dovolání.

Dovolání je opožděné.

Podle § 240 odst. 1 občanského soudního řádu (dále též jen "o.s.ř.\") účastník může podat dovolání do jednoho měsíce od právní moci rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Zmeškání lhůty k podání dovolání nelze prominout, lhůta je však zachována, bude-li dovolání podáno ve lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu (§ 240 odst. 2 o.s.ř.).

Usnesení odvolacího soudu bylo podle doručenky založené ve spise doručeno povinnému (§ 46 odst. 2, věta poslední, o.s.ř.) uložením na poště dne 21.1.1999, a dne 22.1.1999 (doručením oprávněnému) nabylo právní moci.

Ve smyslu § 57 odst. 2 o.s.ř. bylo posledním dnem jednoměsíční lhůty k podání dovolání pondělí 22.2.1999.

Dovolání podané povinným osobně soudu prvního stupně až dne 24.2.1999 (viz č. l 66 spisu) je tedy zjevně opožděné (po uplynutí lhůty k dovolání bylo ostatně i vyhotoveno).

Nejvyšší soud proto podle § 243b odst. 4 a § 218 odst. 1 písm. a/ o.s.ř. dovolání odmítl.

O nákladech dovolacího řízení bylo rozhodnuto podle ustanovení § 243b odst. 4, § 224 odst. 1 o.s.ř. a § 146 odst. 2, věty první, o.s.ř. (per analogiam); oprávněnému ve stadiu dovolacího řízení (dle obsahu spisu) však prokazatelné náklady nevznikly.

Proti tomuto usnesení není přípustný opravný prostředek.

V Brně 31. října 2000

JUDr. Vladimír K u r k a , v. r.

předseda senátu

Za správnost vyhotovení: Dana Rozmahelová

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/ns/20-CDO-1187/99-1)
